نشست معاونت راهبردی اموربانوان وخانواده باشورای سازمان بسیج اساتیدوکارگروه سبک اسلامی ایرانی

پنجشنبه 1400/09/18 - 08:24 kermanshah
برگزاری نشست معاونت راهبردی و امور بانوان در آستانه روز دانشجو

نشست معاونت راهبردی اموربانوان وخانواده باشورای سازمان بسیج اساتیدوکارگروه سبک اسلامی ایرانی

نشست معاونت راهبردی امور بانوان و خانواده با شورای سازمان بسیج اساتید و کارگروه سبک اسلامی ایرانی در آستانه روز دانشجو

در ابتدا این جلسه سرکارخانم دکتر اسلام پناه مسئول امور بانوان و خانواده سازمان بسیج اساتید استان کرمانشاه ضمن خوش آمد گویی به بیان وظیفه و  نقش خطیر  بسیج اساتید در دولت انقلابی پرداختند و تاکید نمودند که  معاونت راهبردی امور بانوان وخانواده بایستی  در احصا مسايل وساماندهي مسايل كمك كننده باشد وبا توجه به جايگاه وتاثيرگذاري كه دارد بایستی مرجعیت فکری داشته باشد،
گفتمان سازی در راستای تحقق اهداف با تاکید بر سبک زندگی اسلامی-ایرانی  میتواند رهگشا باشد. نیازسنجی وارایه راهکار براساس مسایل ومشکلات منطقه ای، کشوری و استانی بایستی  یکی از برنامه های  امور بانوان باشد وبراساس آن ماموریت را مشخص کرده و با انطباق با ارزش های اسلامی و دولت  انقلابی بایستی پیشرفت در این امور را  رصد کنیم.
بررسی مسایل  کشور وامور بانوان وخانواده وارایه راهکارها واصلاحات قوانین  در صورت ضرورت از الزامات این حوزه است.
در این راستا، تعهد ،تعمق، هم اندیشی،احصا مسایل ،ارایه راهکارها، تحلیل محتوا وتولید محتوا، شبکه سازی وافکارسنجی از نخبگان، ایجاد اندیشکده های تخصصی با ایجاد جبهه نیروهای انقلاب در راستای برنامه ها وماموریت های مبتنی بر سند اعتلای بسیج از اهم وظایف اصلی و تشکیلاتی بسیج اساتید  است که در بخش بانوان نیز باید مورد اهتمام قرار گیرد.

در ادامه دکترنامدار یوسف وند رئیس سازمان بسیج اساتید استان  با اشاره وضعیت موجود جامعه،  در ابتدا به رسالت و ارزش درک زمان و الزامات آن بر اساس آموزه ی قرآنی پرداختند و بیان داشتند: وقت، زمان، دوره و عصر بسیار ارزشمند و تعین کننده سرنوشت انسان  است. به همین دلیل خداوند هم در سوره عصر به آن اشاره می نماید یعنی خداوند به زمان و وقت قسم خورده است، این زمان در بر گیرنده لحظات عمر است. عمر  هم فرصتی برای تحکیم ایمان و انجام عمل صالح است. ( البته در خصوص معنای عصر، بعضی هم به عصر ظهورحضرت ولی عصر (عج) و عصر طلائی زندگی بشر تفسیر کرده‌اند).  عمر ما هم یک فرصت  زمانی است و عدم استفاده از آن نتیجه ای جز خسران واقعی ندارد. لذا از منظر قرآن،  فقط عمر کسانی که ایمان آورده اند و عمل صالح انجام می دهند مشمول خسران نمی شود.  کار صحیح و با نیت خالص یک عمل صالح  هست،  پیگیری امورات و دستورات الهی، اهتمام به مسائل اجتماعی و سلامت آن، کار جهادی و بسیجی، حمایت از انقلاب و ارزش های دینی، نیز  عمل صالح هستند. بعد از این مقدمه به رسالت بسیج بانوان در حوزه دانشگاه اشاره کردند و بیان داشتند:  امروز در دانشگاههای کشور بانوان نصف جمعیت دانشگاهی و حتی در بعضی از رشته ها بیشتر از برادران هستند لذا در بسیج اساتید باید به حوزه بانوان و نقش آنها حساس آنها در دانشگاه و جامعه توجه خاصی مبذول شود.  وجود  معاونت بانوان در بسیج اساتید دلیل این امر مهم است.

مسئول بسیج اساتید استان با اشاره به جنگ ترکیبی دشمن بالاخص در حوزه فرهنگی و اشکال مختلف جنگ نرم بویژه جنگ شناختی بیان داشت:: امروز  قصد دشمن ضربه زدن به حوزه شناختی خانواده و ارزش های آن و محور نهاد خانواده یعنی  خانم‌ها است، امپراتوری رسانه‌ای دشمن با هدف قرار دادن تغییر ذائقه ها و اعتقادات و ارزش ای خانم ها با هدف فروپاشی کانون خانواده در حال فعالیت گسترده است، دلیل اینکه اندلس از دست مسلمانان خارج شد رواج بی بند وباری و طنازی خانم ها در انظار عمومی و رواج مشروبات الکلی در بین مسلمانان ذکر کرده اند.  یکی از رسالت های ما در  حال حاضر این است که از جهات صیانت  از ارزش ها و جایگاه آنها مواظب دانشگاه باشیم.  بعضی از پوشش ها  توسط بعضی افراد در دانشگاه زیبنده یک محیط علمی و فرهنگی نیست.  حتی رسم، فرهنگ و شرافت ملی به ما این اجازه را نمی دهد با این وضعیت وارد دانشگاه شویم.
دشمن تلاش دارد ذائقه مردم را تغییر دهد و ما وظیفه داریم  در این عرصه هوشیارانه عمل کنیم، و ضمن اتخاذ تدابیر دفاعی و آفندی،  ارزش‌ها را ارج بنهیم و در ترویج خوبی ها تلاش کنیم. امروز گاها شنیده می شود که  متاسفانه در جایی دختر چادری  اُمل خطاب شده است !، این یعنی تغییر ذائقه و معکوس شدن ارزش در ذهن آن فرد.  داشتن حجاب و فواید  و برکات آن بعنوان یک برند ارزشی که مروج پاکی و سلامت فرد و جامعه است دارنده ی آن را  یک سر و گردن از دیگران بالاتر  نشان می دهد.

 امام راحل فرمودند از دامن زن مرد به معراج می رود، این نشان دهنده توجه به عناصر سازنده، اثر گذار  و محقق کننده این نقش  یعنی ، قداست، بزرگواری، علو طبع، حیا، وقار، پاکی، ارزش و احترام بانوی مسلمان است.

 امروز در حوزه بانوان در بسیج اساتید رسالت خیلی عظیمی در قبال دانشجویان داریم. معاونت بانوان لازم است کارگروه های مرتبط در حوزه مسائل زنان،  خانواده  و سبک زندگی  ایرانی اسلامی بصورت مستقل تشکیل دهند.  در دانشکاهها باید روی  مسائل فکر کنیم و پاسخ و راه حل  خیلی از مشکلات را ارائه دهیم.
مسئول بسیج اساتید استان با اشاره به  شرایط فعلی کشور، تاکید کردند که اکنون که دولت در دست نیروهای انقلاب است ما بسیجیان امکان کار  بیشتری داریم و در فرآیند دولت سازی باید فعالیت و مشارکت جدی تری داشته باشیم.  قطعا کم کاری  و ندانم کاری ضربه به دولت و انقلاب است، ما باید با کار علمی این دولت را یاری کنیم خیلی از کارگروه های نهضت استادی بسیج می‌توانند به حوزه های اجرایی متناسب به تخصص کارگروه کمک کنند و تحول ایجاد شود. مدیران به علت مشغله زیاد شاید کمتر فرصت فکر کردن داشته باشند  لذا ما در کارگروه های تخصصی می توانیم فکر کنیم و به آنها کمک کنیم. اولین همت خواهران تعمیق ارزشهای  انقلاب است.  کارهای بهتر و ماندگار و اثر بخش زیادی می توان انجام داد که پیشنیاز آن انسجام تشکیلاتی و طراحی متفکرانه  نقشه راه صحیح و دقیق است.  اولین گام در این مسیر شناسایی و جذب افراد است لذا جدیت در پیگیری ها و وجود کارگروهها انگیزه برای جذب فراهم می کند.
اگر نهادی تشکیلاتی باشیم، موثر خواهیم بود.

در ادامه دکتر بصام تبار رئیس کارگروه سبک زندگی  اسلامی ایرانی اظهار داشتند در بحث فرهنگی دشمن کار زیادی کرده تا بنیان خانواده را از هم بپاشد و نقش زنان راکم رنگ کند وآمار ازدواج کم و آمار طلاق زیاد شده است. خانواده ها از منظر قرآن زمینه کمال ،تربیت و ساختن، رشد و بالندگی هستند، ما باید سبک قرآنی پیاده کنیم ، بازگشت به خانواده با انس با قرآن، روزه ، نماز و امر به معروف و نهی از منکر ترک محرمات و مکروهات از هم پاشیدگی خانواده جلوگیری می کند.

در ادامه مسئولین مراکز مطالعات راهبردی امور زنان و خانواده کانونهای دانشگاههای استان به اظهار نظر  در خصوص مسایل مرتبط با حوزه زنان پرداختند و راهکارهای خود برای حل مسایل موجود در دانشگاه در حوزه زنان بیان نمودند.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)